homehead officekerkokontaktin EnglishREC Shqiperia
  Aktivitetet e vitit 2003
 
04 Janar 2003 – Zhvillohet takimi i pėrbashkėt i ekspertėve shqiptaro-malazezė pėr Liqenin e Shkodrės ne kuader te aktivitetit “Studimi i roleve, pergjegjesive dhe kontributeve te institucioneve qeveritare, akademike-shkencore dhe shoqerise civile”

14 Janar 2003 – Del numri i tretė i buletinit “Mjedisi nė Jug”, botim i Shoqatės “Pėr Mbrojtjen e Mjedisit dhe Nxitjen e Turizmit”, Gjirokastėr

17 Janar 2003 – Ministria e Mjedisit zhvillon analizėn vjetore tė punės pėr vitin 2002

17 Janar 2003 – Tryezė e rrumbullakėt pėr edukimin mjedisor, organizuar nga Instituti i Studimeve Pedagogjike

18 Janar 2003 - Tryezė e rrumbullakėt: “Qyteti i Krujės pėrballė rreziqeve natyrore”, organizuar nga Klubi Ekologjik Krujė

23 Janar 2003 - Seminar: “Tė ruajmė dhe tė shtojmė bimėt e rralla dhe tė rrezikuara”, organizuar nga Shoqata Shqiptare e Fiziologjisė sė Bimėve

25 Janar 2003 - Zhvillohet kursi i pestė i Korrespondentėve Lokalė Mjedisorė, nė kuadėr tė Programit tė Informacionit Mjedisor, nga Qendra Rajonale e Mjedisit

27 Janar 2003 - Festohet 80 vjetori i krijimit tė Shėrbimit Pyjor Shqiptar

28 Janar 2003 - Takim pune pėr diskutimin e progresit tė Strategjisė Kombėtare pėr Zhvillim Ekonomik e Social, Pjesa pėr Mjedisin, organizuar nga Ministria e Mjedisit

30 Janar 2003 – Takimi i pestė i Task Forcės tė Planit Rajonal pėr Rindėrtimin Mjedisor nė Ballkan

02 Shkurt 2003 – Aktivitete tė shoqatave mjedisore shqiptare me rastin e Ditės sė Ligatinave

02 Shkurt 2003 - Zyra e Projektit Shkoder organizon nje aktivitet me natyre eko-turistike ne brigjet e Liqenit te Shkodres duke perfshire lumin Buna, zonen e Shirokes dhe Zogaj

02-07 Shkurt 2003 - Misioni i “Fauna and Flora International” (FFI) viziton Shqiperine me qėllim financimin e njė skeme mjedisore me titull " Debt-for-nature sėaps - Shkembim i borxheve per natyren”

07 Shkurt 2003 - Seminar: pastrimi i tokės sė ndotur me zhivė nė territorin e uzinės sė Sodė-PVC-sė nė Vlorė, organizuar nga Ministria e Mjedisit dhe Ministria e Industrisė dhe Energjitikės sė Republikės Shqiptare nė bashkėpunim me Ministrinė e Industrisė dhe Tregtisė sė Republikės Ceke 

14 Shkurt 2003 - Del numri 5 i buletinit pėr Liqenin e Shkodrės, pėrgatitur nga Zyra e Projektit nė Shkodėr

17 Shkurt 2003 – Takim i shoqatave mjedisore shqiptare pėr tė kundėrshtuar shkatėrrimin e sipėrfaqeve tė gjelbra nė Tiranė 

19 Shkurt 2003 - Takim pune i Ministrisė sė Mjedisit pėr diskutimin e raportit teknik tė projektit “Administrimi i integruar i ujėrave dhe ekosistemit”

20-21 Shkurt 2003 - Konferenca Kombėtare mbi Forcimin e Pjesėmarrjes dhe Informimit tė Publikut pėr njė Qeverisje tė Hapur nė Shqipėri, zhvilluar nga Partners-Shqipėri

26 Shkurt 2003 - Takim i parė njohės me 17 komunat e qarkut tė Korcės tė cilat nisin procesin e pėrgatitjes sė Planeve Lokale tė Veprimit nė Mjedis, organizuar nga Qendra Rajonale e Mjedisit

06 Mars 2003 – Krijohet njė dritare informacioni per OJF-te mjedisore - www.qke-al.org, nga Grupi i Komunikimit Elektronik

06 Mars 2003 - Takim dypalesh me ekspertė shqiptaro–maqedonas per te diskutuar Marreveshjen per Mbrojtjen dhe Zhvilllimin e Qendrueshem te Liqenit te Ohrit dhe pellgut te tij ujembledhes

07-15 Mars 2003 - Shoqatat mjedisore tė Gjirokastrės ndėrmarrin njė nismė pėr pastrimin mjedisor tė qytetit nė kuadėr tė Javės sė Higjenės

08 Mars 2003 - Plan Albania shpėrndan rreth 2500 rrenje peme frutore te varieteteve te ndryshme ne fshatin Zgosht te Komunes se Lunikut te Rrethit te Librazhdit me qėllim pėrmirėsimin e kultivarėve dhe varieteteve 

12 Mars 2003 - Del numri i radhės i buletinit tė Shoqatės sė Gazetarėve tė Bujqėsisė dhe Mjedisit “Mjedisi dhe Komuniteti”

13-15 Mars 2003 – Zhvillohet trainimi i grupeve tė punės, tė ngritura nėpėr komunat e Korcės pėr pėrgatitjen e Planeve Lokale Mjedisore, nga Qendra Rajonale e Mjedisit

14 Mars 2003 - Del buletini i rradhės i Qendrės pėr Eficencėn e Energjisė nė Shqipėri

15 Mars 2003 - Shoqata e Konsumatorit Shqiptar dhe ajo e Bujqėsisė Organike organizojnė njė takim rreth ndalimit tė importimit dhe futjes nė Shqipėri tė Organizmave tė Modifikuara Gjenetikisht

15 Mars 2003 - Aktivitet pėr gjelbėrimin e Parkut tė Madh tė Liqenit Artificial, organizuar nga Klubi Ekologjik, dega Tiranė

15 Mars 2003 - Takimi i parė rajonal nė kuadėr tė projektit “Organizatat Mjedisore drejt komunitetit tė tyre”, zhvilluar nė Lezhė, organizuar nga Milieukontakt Oost Europa, Zyra nė Shqipėri

19 Mars 2003 – Zhvillohen veprimtari sensibilizuese tė shoqatės mjedisore “Alpin” nė Tropojė me qėllim njohjen dhe pėrcaktimin e vlerave natyrore turistike tė Malėsisė sė Gjakovės dhe mbrojtjen e tyre

19 Mars 2003 – Zhvillohet seminari pėr krijimin e Federatės Rajonale pėr Pyjet dhe Kullotat nė rrethin e Elbasanit

19 Mars 2003 - Workshop kualifikues pėr OJF-tė mbi shkrimin e projekteve, organizuar nga dy Zyrat e Projektit pėr Liqenin e Shkodrės, nė Shkodėr dhe Podgoricė

19 Mars 2003 - Pėrfaqėsues tė lartė tė Agjencisė Zvicerane pėr Zhvillim (SDC) vizitojnė Zyrėn e Projektit nė Shkodėr

19 Mars 2003 - Takim pune me ekspertė gjermanė pėr menaxhimin e ujėrave nė Shqipėri, organizuar nga Ministria e Arsimit

20 Mars 2003 - Takim mbi promovimin e Programit tė Produkteve tė Pastra, organizuar nga Ministria e Mjedisit, Programi i Kombeve tė Bashkuara pėr Mjedisin (UNEP), Organizata e Zhvillimit Industrial tė Kombeve tė Bashkuara (UNIDO) dhe ECAT Tirana

29 Mars 2003 - Takimi i dytė rajonal nė kuadėr tė projektit “Organizatat Mjedisore drejt komunitetit tė tyre”, zhvilluar nė qytetin e Librazhdit dhe organizuar nga Milieukontakt Oost Europa, Zyra nė Shqipėri

07 Prill 2003 – Ekspozitė me punime artistike tė fėmijėve kushtuar mjedisit, nė kuadėr tė Ditės Botėrore tė Shėndetit, organizuar nga Milieukontakt Oost Europa

08 Prill 2003 - Takim konsultativ mbi Strategjinė e Ujit dhe integrimin e kėsaj strategjie sektoriale nė Strategjinė Kombėtare pėr Zhvillimin Ekonomik dhe Uljen e Varfėrisė, organizuar nga Ministria e Rregullimit tė Territorit dhe Turizmit, nė bashkėpunim me Qendrėn Carter

12 Prill 2003 – Zhvillohet trajnimi i grupit tė gjashtė tė Korrespondentėve Lokale Mjedisore nė kuadėr tė Programit tė Informacionit Mjedisor, financuar nga Qendra Rajonale e Mjedisit dhe Milieukontakt Oost Europa.

15 Prill 2003 - Takimi kombėtar “Mbi cilėsinė e ajrit nė Shqipėri”, organizuar nga Ministria e Shėndetėsisė nė bashkėpunim me Organizatėn Botėrore tė Shėndetėsisė nė fushėn “Mjedisi dhe Shėndeti”

17 Prill 2003 – Botohen dy numrat mė tė fundit tė revistės mjedisore “Ne dhe Mjedisi”, botim i Shoqatės pėr Ruajtjen dhe Mbrojtjen e Mjedisit Natyror Shqiptar (SHRMMNSH) me qendėr nė Tiranė

18 Prill 2003 – Zhvillohet takimi “Sigurimi i Qendrueshmerise se Mjedisit - Objektivi i Zhvillimit per Mijevjecarin e Organizates se Kombeve te Bashkuara”, organizuar nga Prefektura e Qarkut Shkodėr

19 Prill 2003 – Ne qytetin e Pogradecit organizohet nje trajnim mbi komunikimin elektronik mes shoqatave mjedisore, nė kuadėr tė programit pėr ngritjen e kapaciteteve pėr sektorin e OJF-ve mjedisore

24 Prill 2003 – Zhvillohet seminari me teme “Ndergjegjesimi mjedisor i Institucioneve dhe Shoqerise Civile”, organizuar nga Ministria e Mjedisit

22-25 Prill 2003 - ECAT Tirana zhvillon 4 trainime dhe njė ėorkshop nė mjediset e Spitalit Universitar Obstetrik Gjinekologjik tė Tiranės, mbėshtetur nga Partnerėt Shqipėri, nė kuadėr tė projektit per aplikimin e sistemit te tre koshave ne mjediset e ketij spitali

25-26 Prill 2003 – Zhvillohet nė Durrės “Takimi i 3-tė Kombėtar i OJFve Mjedisore Shqiptare”, organizuar nga njė grup OJFsh mjedisore nė kuadėr tė projektit “Organizatat Mjedisore drejt komuniteteve tė tyre” tė Milieukontakt-Oost Europa, Zyra Lokale nė Shqipėri

30 Prill 2003 – Takim mbi diskutimin e projekt-ligjit “Mbi liqenet ndėrkufitare”, organizuar nga Qendra Rajonale e Mjedisit, Zyra nė Shqipėri nė bashkėpunim me Ministrinė e Mjedisit…

2 Maj 2003 - Starton Lėvizja Ekologjike e shkollave tė Tiranės “Tirana jonė, shtėpia jonė”, inicuar nga Qendra Profesionale “Don Bosko”, me mbėshtetjen e Ministrisė sė Mjedisit, Ministrisė sė Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Arsimit, Bashkisė sė Tiranės dhe me financimin e GEF/SGP dhe Kompanisė “Coca-cola“

4 Maj 2003 – Tė rinjtė e Tiranės zhvillojnė njė xhiro te madhe me bicileta pėrqark Tiranės, nė kuadėr tė lėvizjes “Pedalojmė sė bashku”

5 Maj 2003 - Nė qytetin e Milotit zbatohet projekti “Pėr njė qytet tė pastėr” nga Klubi Ambientalist Kurbin, me mbėshtetjen e Qendrės Rajonale tė Mjedisit

7 Maj 2003 – Del botimi i ri i Federatės Ndėrkombėtare pėr Lėvizjen e Bujqėsisė Organike “Inxhinieria gjenetike pėrballė bujqėsisė organike”

7 Maj 2003 - “Rreth e Rrotull”- konkurs mjedisor mes shkollave 8 vjecare tė qytetit tė Lezhės, organizuar nga Klubi Ekologjik Lezhė

8 Maj 2003 - Prezantohet nga GTZ Projekti Rajonal i Bashkepunimit midis tre vende qe lagen nga Liqeni i Ohrit dhe i Prespės

8 Maj 2003 - Njė pėrfaqėsi e Bankės Botėrore, kryesuar nga z. Aleksandėr Nacev, viziton qytetin e Shkodrės me objektivin kryesor Liqenin e Shkodrės

9 Maj 2003 - Nėnshkruhet Memorandumi i Mirėkuptimit midis Ministrave tė Mjedisit tė Republikės sė Shqipėrisė dhe Malit tė Zi pėr bashkėpunim nė fushėn e mjedisit

12-14 Maj 2003 - Kurs kualifikimi pėr forcimin e Pjesėmarrjes Publike nė Shqipėri, organizuar nga Qendra Rajonale e Mjedisit, Zyra nė Shqipėri

15-17 Maj 2003 - Kurs kualifikimi pėr forcimin e Pjesėmarrjes Publike nė Shqipėri, organizuar nga Qendra Rajonale e Mjedisit, Zyra nė Shqipėri

16 Maj 2003 – Zhvillohet takimi pėr promovimin e raportit tė tretė “Mjedisi pėr Europėn”, tė pėrgatitur nga Agjencia Evropiane e Mjedisit, organizuar nga Ministria e Mjedisit

17 Maj 2003 - Zhvillohet nė Shkodėr trainimi i dytė i rradhės per OJFte lidhur me perdorimin e mjeteve te komunikimit elektronik, nga Grupi i Komunikimit Elektronik

21 Maj 2003 – Zhvillohet njė takim diskutimi mbi hapat konkretė per permiresimin e strategjise se zhvillimit te pyjeve dhe kullotave, organizuar nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Pyjeve dhe Kullotave

27 Maj 2003 - Ministria e Mjedisit, Qendra Rajonale e Mjedisit, PNUD dhe Ecat Tirana organizojnė nė Korcė takimin me titull “Planet Lokale Mjedisore dhe Mbrojtja e Biodiversitetit”, nė kuadėr tė Ditės sė Biodiversitetit – 22 Majit

28 Maj 2003 - Nė Shkodėr, ne shkollėn e mesme pyjore, zhvillohet seminari me temė “Teknologjia e prodhimit tė fidaneve pyjore; sėmundjet dhe demtuesit kryesorė nė fidanishte dhe masat e luftimit tė tyre”, organizuar nga grupi i fermerėve tė qytetit me financim te Bankės Botėrore

29 Maj 2003 – Botohet njė guide turistike pėr qytetin e Lezhės

5 Qershor 2003 – Zhvillohet projektin “Perfshirja e komunitetit per nje mjedis me te paster” nga Shoqata ambientaliste “Lilium albanicum” me rastin e Ditės Botėrore tė Mjedisit

5 Qershor 2003 - Klubi Ekologjik Lezhe organizon aktivitetin pėr perurimin e fillimit te punimeve per pastrimin e plazhit ne Shengjin

5 Qershor 2003 - Shoqata “Morava” Korce organizon aktivitetin “Qershori Yne” nė kuadėr tė Ditės Botėrore tė Mjedisit

5 Qershor 2003 – Zhvillohet aktiviteti “Dita Nderkombetare e Mjedisit” organizuar nga Shoqata “Turizmi dhe Mjedisi” nė Pogradec

5 Qershor 2003 - Shoqata “Mjedis-Edukim-Shendet” nė Lezhe zhvillon aktivitetin “Shkolla – qender e rendesishme e edukimit per komunitetin”

5 Qershor 2003 - Shoqata pėr Ruajtjen dhe Mbrojtjen e Mjedisit Natyror nė Shkoder zhvillon aktivitetin “Ne duam te rikthejme traditen e frekuentimit te liqenit”

5 Qershor 2003 - Ministria e Mjedisit dhe Projekti MedWetCoast, me rastin e 5 Qershorit – Ditės Botėrore tė Mjedisit, organizojnė nė qytetin e Vlorės njė sėrė aktivitetesh mjedisore

5 Qershor 2003 - PNUD organizon njė aktivitet ndėrgjegjėsimi nė qytetin e Pogradecit pė pastrimin e Liqenit tė Ohrit

12 Qershor 2003 - Zhvillohet workshopi “ Menaxhimi i mbetjeve ne nivel lokal”, ne kuader te mbėshtetjes qe jep projekti gjerman i GTZ-sė ne fushen e menaxhimit te mbetjeve ne 7 qytetet partnere

13 Qershor 2003 - Takim rajonal mes shoqatave pėr prezantimin e aktiviteteve tė 5 qershorit organizuar nga Milieukontakt Oost Europa – Zyra nė Shqipėri 

14 Qershor 2003 - Zhvillohet nė Burrel trainimi i tretė i rradhės per OJFte lidhur me perdorimin e mjeteve te komunikimit elektronik, nga Grupi i Komunikimit Elektronik

14 Qershor 2003 - Instituti Shqiptar i Medias dhe UNEP organizojnė njė takim pune me titull “Sensibilizimi i opinionit publik mbi problemet e mjedisit nė Shqipėri”

17 Qershor 2003 – Fillon punėn grupi ndėrsektorial bashkėrendues pėr kontrollin e degradimit tė tokės, kryesuar nga Ministria e Mjedisit

18 Qershor 2003 - Federata e Pyjeve Komunalė pėr Qarkun e Dibres boton njė gazetė tė re mjedisore me titull “Qarku i Gjelbėr” 

19 Qershor 2003 - Projekti “Mbėshtetje e Praktikės Ligjore Shqiptare” i Shoqėrisė Gjermane pėr Bashkėpunimin Teknik, GTZ, boton njė udhėzues ligjor pėr mjedisin

16-20 Qershor 2003 - Java kushtuar mbrojtjes sė mjedisit nga Fushata Mjaft!

27 Qershor 2003 - Nje tryeze e rrumbullaket me teme “Organizmat e Modifikuar Gjenetikisht dhe mjedisi shqiptar”, organizuar nga Akademia e Shkencave e Republikes se Shqiperise, Instituti i Kerkimeve Biologjike ne bashkėpunim dhe me Shoqaten e Bujqesise Organike

28 Qershor 2003 – Nė Elbasan zhvillohet trajnimi i katėrt i komunikimit elektronik pėr shoqatat mjedisore, nga Grupi i Komunikimit Elektronik

10 Korrik 2003 - Takim i Perbashket shqiptaro-malazez pėr projektin e Liqenit tė Shkodres, organizuar nga Shoqata e Ruajtjes dhe Mbrojtjes sė Mjedisit Natyror nė Shkodėr ne kuader te granteve te shoqatave mjedisore

12 Korrik 2003 - Ne kuader te projektit "Grumbullimi i te dhenave vleresuese te liqenit te Shkodres per sensibilizimin e autoriteteve dhe opinionit qytetar per statusin e Liqenit te Shkodres", zhvillohet takimi i perbashket mes specialisteve dhe OJF-ve te te dy vendeve Shqiperi - Mal i Zi

14 Korrik 2003 - Butrinti “diplomohet” zonė Ramsar

19 Korrik 2003 - Shoqata e Gjuetarėve Sportivė tė Shqipėrisė organizon konferencėn e nėntė kombėtare tė saj

21 Korrik 2003 – Zhvillohet takimi: “Ligji bazė mjedisor shqiptar dhe Legjislacioni Evropian”, organizuar nga Ministria e Mjedisit dhe Qendra Rajonale e Mjedisit

25 Korrik 2003 - Shoqata "Intelektualet e rinj, Shprese" (IRSH), organizon konferencen me teme "Paqe mjedisore ndermjet Kufijve"

2 Gusht 2003 - Zhvillohet kursi i shtatė i Korrespondentėve Lokalė Mjedisorė nė kuadėr tė Programit tė Informacionit Mjedisor nga Qendra Rajonale e Mjedisit

12 Gusht 2003 - Takim pune me teme “Shpallja Zonė e Mbrojtur e Liqenit tė Shkodrės” organizuar nga Agjencia Rajonale e Mjedisit Shkoder nė bashkėpunim me Parkun Kombėtar Liqeni i Shkodrės - Mali i Zi, nė kuader te projektit “Grumbullimi i tė dhenave dhe sensibilizimi per te shpallur “Zone e Mbrojtur pjesėn e Liqenit tė Shkodres”

30 gusht 2003 - Zhvillohet njė takim i perbashkėt shqiptaro–malazez nė kuader te projektit “Partner nė mbrojtjen e resurseve ndrėrkufitare”, me nismėn e shoqatave mjedisore “Ylber” nė Shkodėr dhe “Kalimera” e Malit tė Zi...

06 Shtator 2003 - Zhvillohet trainimi i rradhes per komunikimin elektronik, me pjesemarrjen e OJF mjedisore nga Tirana, organizuar nga Grupi i Komunikimit Elektronik

10 Shtator 2003 - Del numri i dytė i gazetės “Qarku i gjelbėr” nga Federata e Pyjeve Komunalė Dibėr

12-13 Shtator – Organizohet trajnimi me temė “E drejta pėr informim” nga Qendra pėr Zhvillim dhe Demokratizim tė Institucioneve 

15 Shtator 2003 – Pėrurohet hapja e Zyrės se Informacionit Mjedisor nė Qarkun e Korcės, e ngritur nė kuadėr te projektit tė UNDP Albania, “Pastrim dhe Gjelbėrim”

17 Shtator 2003 - Prefektura e Tiranės nė bashkėpunim me Institutin e Shėrbimeve Inteligjente Shkencore organizojnė njė tavolinė tė rrumbullakėt me temė “Administrimi i infrastrukturės mjedisore nė zonėn Golem-Karpen”

17 Shtator 2003 - Ministria e Shėndetėsisė organizon njė sėrė takimesh konsultative me aktorė tė ndryshėm pėr vlerėsimin e Planit Kombėtar tė Veprimit pėr Shėndetin dhe Mjedisin, tė miratuar nga Qeveria Shqiptare

22 Shtator 2003 – Aktivitete me nxėnėsit e shkollave tė qytetit tė Krujės pėr pastrimin dhe rregullimin e territoreve tė gjelbra tė qytetit, organizuar nga Klubi Ekologjik Krujė

24 Shtator 2003 - Takim pune me pjesėmarrjen e disa pėrfaqėsuesve tė shoqatave mjedisore shqiptare lidhur me shqetėsimin qytetar pėr prishjen e sipėrfaqeve tė gjelbra nė qytetin e Tiranės

04 Tetor 2003 – Promovohet Lėvizja pa Kufi nė Liqenin e Shkodrės

04 Tetor 2003 – Organizohet takimi kombėtar i OJFve mjedisore pėr Komunikimin Elektronik nė Tiranė, nga Grupi i Komunikimit Elektronik

06 Tetor 2003 - Ministria e Mjedisit boton revistėn mjedisore “Mjedisi Shqiptar”

07-08 Tetor 2003 – Zhvillohet nė qytetin e Shkodrės panairi i traditės artizanale me titull “Panair vlerash - Ringjallje tradite” 

09 Tetor 2003 - Zhvillohet njė workshop me shoqatat ambjentaliste tė rrethit tė Librazhdit nė lidhje me problemet mjedisore nė qytet, organizuar nga qendra rinore SOEK-in dhe mbėshtet financiarisht nga MilieuKontakt Oost-Europa – Zyra nė Shqipėri

18 Tetor 2003 - Doli ne qarkullim botimi “Historia e Bujqėsisė dhe Agroindustrise Shqiptare”, ne tė cilin paraqitet nė menyre kronologjike, gjendja dhe momentet me te rendesishme te politikave te zbatura ne Shqiperi, ne fushen e bujqesise, pyjeve dhe agroindustrise shqiptare

20 Tetor 2003 – Behet inagurimi i fillimit te punimeve te fazes se pare te impiantit te pastrimit te ujrave te zeza per qytetin e Kavajes

23 Tetor 2003 - Nė kuadėr tė Ditėve tė Kombeve tė Bashkuara, Zyra e PNUD-it nė Tiranė organizon njė takim informues rreth cėshtjeve tė Ndryshimeve Klimatike dhe ndikimit tė tyre mbi varfėrinė

23-24-25 Tetor 2003 - Nje mision i Bankės Botėrore nga Washington DC viziton liqenin e Shkodres

27 Tetor – 01 Nentor 2003 – Zhvillohen dy shkolla kualifikuese me studentė tė ligjeve, inxhinierisė sė mjedisit, shkencave natyrore, pyjeve, bujqėsisė, etj, mbi legjislacionin mjedisor shqiptar, organizuar nga Qendra Rajonale e Mjedisit, Zyra nė Shqipėri

29 Tetor 2003 - Konferenca Mjedisore me temė: “Kimikatet e rrezikshme, mbetjet e ngurta dhe kuadri ligjor pėr administrimin e tyre”, zhvilluar nga Ministria e Mjedisit

30 Tetor 2003 – Zhvillohet njė takim pune i autoriteteve te luftes kunder zjarrit per rajonin nderkufitar te Prespes mes shteteve qė rrethojnė kėtė rajon

31 Tetor 2003 - Takim njohės i Drejtorisė sė Komunikimit dhe Marrėdhėnieve me Jashtė nė Ministrinė e Mjedisit me shoqatat mjedisore shqiptare

31 Tetor 2003 - Ne qytetin e Peshkopisė zhvillohet takimi i pare i Federatave te Pyjeve dhe Kullotave Komunale ne shkalle vendi

12 Nentor 2003 - Organizohet ne Komunen e Pojanit (Korce) seminari me teme: “Fshati i paster, fshat i shendetshem” nga  Shoqata ambjentaliste “Natyra Nderkufitare”

13 Nėntor 2003 - Zhvillohet nje tryezė e rrumbullaket me specialiste te mjedisit ne kuadėr tė projektit “Grumbullimi i tė dhėnave dhe sensibilizimi pėr shpalljen zone e mbrojtur tė Liqenit te Shkodrės”, organizuar nga Agjencia Rajonale e Mjedisit Shkodėr 

28 Nentor 2003 – Zhvillohet njė takim nė lidhje me cėshtjen e organizmave tė modifikuar gjenetikisht nė rajon dhe Shqipėri, organizuar nga Shoqata e Bujqėsisė Organike nė bashkėpunim me Shoqatėn e Konsumatorit Shqiptar 

03-04 Dhjetor 2003 - Pameca, Misioni i Asistences Policore te Komunitetit Europian per Shqiperine, zhvillon njė kurs trajnimi me teme «Krimet ndaj Mjedisit»

03-05 Dhjetor 2003 – Zhvillohet njė Konferencė mbi Konventat Mjedisore nė Shqipėri, nėn kujdesin e UNEP, Qendrės Rajonale tė Mjedisit (REC) dhe Komisionit Ekonomik tė Kombeve tė Bashkuara pėr Europėn 

05-06 Dhjetor 2003 – Mbahet njė konferencė ndėrkombėtare mbi Politikat pėr Mjedisin - Instrumente e Metoda, organizuar nga Ambasada Italiane nė Shqipėri dhe Ministria Shqiptare e Arsimit dhe Shkencės

08 Dhjetor 2003 - Instituti i Kėrkimeve Biologjike feston 25 vjetorin e krijimit tė tij

08 Dhjetor 2003 - Ėorkshop rajonal mbi pėrfshirjen ne rrjetet e shoqėrisė civile, organizuar nė qytetin e Shkodrės nga Projekti pėr Mbėshtetjen e Shoqėrisė Civile i financuar nga UNDP Shqipėri dhe Fondacioni Soros

09 Dhjetor 2003 - Qendra Rajonale e Mjedisit zhvillon njė takim tė hapur pėr prezantimin e Programit tė Granteve Lokale pėr vitin 2004

12 dhjetor 2003 – Del njė broshurė mjedisore pėr komunėn Gorė, Korcė, pėrgatitur nga shoqata ambjentaliste “Natyra Ndėrkufitare, Korcė

17 Dhjetor 2003 – Zhvillohet takimi i dytė me temė “Trainimi i trajnerėve” nė kuadėr tė Programit pėr Rindėrtimin e Mjedisit nė Rajon (REReP 1.7) – Forcimi i Agjencive tė Mjedisit dhe Inspektoriateve tė tyre nė rajonin e Europės Juglindore, organizuar nga Ministria e Mjedisit me mbėshtetjen financiare tė Qendrės Rajonale tė Mjedisit

22 Dhjetor 2003 - nė Fshatin e Paqes organizohet njė spektakel me fėmijė tė shkollave tetėvjecare tė qytetit tė Shkodrės me temė mjedisin, nga Klubi Ekologjik, dega Shkoder

23 Dhjetor 2003 - Milieukontakt Oost Europa Zyra nė Shqipėri nxjerr njė kalendar mjedisor pėr vitin e ri me vizatime mjedisore tė pėrgatitura nga fėmijėt e shkollave tė Tiranės
 
 

  homehead officekerkokontaktlart